A fenti képek mutatják az általunk telepített elektromos fűtési megoldásokat.
Vegyük ezeket sorra:
Infrapanel: helyi fűtési megoldás, egy adott területet "világít" meg a panel, aki a területen belül tartózkodik, annak megfelelő a hőérzete, ha elhagyjuk a zónát, akkor csökken a komfortérzet.
Előnye: gyorsan bárhová felszerelhető, akár egy helység egyetlen pontja is melegíthető. Alacsonyabb hőmérsékletet lehet tartani a szobában, mert csak ott melegít, ahol szeretnénk. Helységenkénti fűtésszabályzás valósítható meg.
Hátránya: magas villanyszámla. Ha egy teljes házat szeretnénk infrapanellel fűteni, megfelelő teljesítmény szükséges, amely sokszor teljesítmény bővítéssel jár. Ezt kalkulálni kell, mert több százezer forintos tétel!
Elektromos kazán: meglévő vizes fűtési rendszerünk (radiátor, padlófűtés) gyorsan és egyszerűen állítható át gázfűtésről, elektromos fűtésre elektromos kazánnal. A kazánban fűtőszálak vannak, amelyek az átfolyó vizet melegítik.
Előnye: gyors és olcsó telepítés, meglévő vizes fűtés gyorsan átállítható gázról elektromos áramra. Nincs kémény, gázterv, MEO, engedélyeztetés. Napelemes rendszerrel jelentősen csökkenthető a fűtési költség. Nincs gáztól való függés.
Hátránya: nagy teljesítmény igény, biztos hogy teljesítmény növelést kell kérni az áramszolgáltatótól, legalább 2,5-szerese a fűtési költség, mint amennyi gázzal lenne!
Elektromos radiátor: kinézetre és működési mechanizmus tekintetében hasonlóak a normál vizes rendszerű radiátorokhoz, annyi különbséggel, hogy itt nem meleg víz áramlik át a radiátoron, hanem egy elektromos fűtőszál melegíti fel a radiátoron átáramló levegőt.
Előnye: a legolcsóbb beruházás, ha csak a radiátorok árát nézzük. Kivitelező nélkül, bárki fel tudja szerelni, hiszen többségüket konnektorba kell dugni és működik. Helységenkénti hőmérséklet szabályzás valósítható meg. Hőérzetre ugyanaz, mint a vizes rendszerű radiátorok. Napelemes rendszerrel jelentősen csökkenthető a fűtési költség. Nincs gáztól való függés.
Hátránya: mint minden elektromos fűtés drága fenntartani. Gázhoz képest legalább 2,5-szörös rezsiszámlával kell számolni. Minden radiátorhoz megfelelő villamos hálózat kiépítése szükséges.
Elektromos felületfűtés: amely lehet padlófűtés vagy mennyezetfűtés (mivel mindkettő sugárzófűtés). Komfortérzet szempontjából a padlófűtés komfortját nyújtja, gyorsan kivitelezhető, alacsony energiaigényű házak esetében kiváló fűtési megoldás.
Előnye: alacsony rétegrend, akár felújítás esetén is alkalmazható. nagyon jó komfortérzet, helységenkénti hőmérséklet szabályzás megvalósítható.
Hátránya: "elektroszmog" egészségkárosító hatása ma még nem teljesen ismert (egyes gyártók esetében fellépő probléma), magas villanyszámla, ha nincs jól méretezve.
Feketén sugárzók: az ipari csarnokok és nagy belmagasságú terek, esetleg kültéri "fűtés" lehetséges eszközei a feketén sugárzók, vagy infrasugárzók.
Előnye: nagy belmagasságú terek fűtésére is alkalmas, irányítható a bevilágítás, gyors kivitelezés.
Hátránya: családi házakhoz nem javasolt.
Hőszivattyúk: a hőszivattyúk a környezet energiáját hasznosítják, nagyrészt elektromos árammal működnek és fűteni, hűteni is tudnak. Levegő-levegő hőszivattyúk (inverteres klímák) csakúgy használhatóak egy ház fűtésére, mint a levegő-víz hőszivattyúk, vagy a talajhő-víz hőszivattyúk.
Előnye: olcsóbb velük fűteni, mint gázzal. Fűtés mellett hűteni is lehet velük. A kis fogyasztás miatt mindenképp érdemes napelemes rendszerrel kiváltani a teljes fűtési költséget.
Hátránya: magas beruházási költség, helyigény (ha HMV-t is szeretnénk, akkor mindenképpen kell egy gépészeti helység, ahová a hőszivattyú beltéri berendezéseit el tudjuk helyezni)